Apetitui sužadinti

Jeigu dirbate kompiuteriu anksčiau ar vėliau pastebėsite, kad yra užduočių, kurias norėtumėte automatizuoti. Pavyzdžiui, jums gali prireikti atlikti teksto pakeitimo operaciją dideliam tekstinių failų kiekiui arba pervadinti ir surikiuoti didelį nuotraukų kiekį ypatinga tvarka. Galbūt jūs norėtumėte parašyti mažą duombazę, specializuotą grafinę programą arba paprastą žaidimą.

Jei esate profesionalus programuotojas, tikriausiai jums reikia dirbti su keliomis C/C++/Java bibliotekomis, bet įprastas darbo ciklas rašai/kompiliuoji/testuoti/perkompiliuoji jums yra per lėtas. Galbūt jūs rašote testavimo įrankį tokiai bibliotekai ir testinio kodo rašymas yra varginanti užduotis. Galbūt jūs parašėte programą, kuri galėtų naudoti praplėtimo kalbą ir jūs nenorite sukurti visos naujos kalbos jūsų aplikacijai.

Python’as yra kalba kaip tik jums.

Žinoma, galite rašyti Unix’o arba Windows’ų skriptus realizuoti kai kurioms iš šių užduočių, nes skriptai tinka failų operacijoms ir tekstinių duomenų keitimui, bet nėra tinkami grafinėms aplikacijoms ar žaidimams. Jūs galite rašyti C/C++/Java programą, bet jums reikės tikrai daug laiko norint parašyti pačią pirmą programos versiją. Naudoti Python’ą yra paprasčiau, jis veikia Windows, Max OS X ir Unix-tipo operacinėse sistemose ir su juo darbą atliksite daug greičiau.

Python’ą paprasta naudoti, bet tuo pačiu tai yra pilnavertė programavimo kalba, kur kas geriau struktūrizuota ir lengviau palaikoma rašant didelės apimties programas, nei skriptai. Iš kitos pusės, Python’as gali pasiūlyti daugiau klaidų tikrinimo negu C ir būdama labai-aukšto-lygio kalba Python’as turi standartinių aukšto lygio duomenų tipų kaip kad lanksčių masyvų ir žodynų. Dėl bendresnių duomenų tipų Python’as gali būti pritaikytas platesniam problemų spektrui nei Awk ar netgi Perl ir vėlgi dauguma dalykų padaromi taip pat lengvai Python’u kaip ir paminėtomis kalbomis.

Python’as leidžia jūsų programas išskaidyti į modulius, kurie gali būti panaudoti kitose Python’o programose. Python’e yra daug standartinių modulių, kuriuos jūs galite naudoti kaip pagrindą savo programoms arba kaip pavyzdį pradedant mokytis programuoti Python’u. Kai kurie iš šių modulių leidžia atlikti failų operacijas, sisteminius kvietimus, lizdų (angl. socket) operacijas arba netgi grafines naudotojo aplinkas naudojant bibliotekas kaip Tk.

Python’as yra interpretuojama kalba, o tai reiškia kad jūs galite sutaupyti daug laiko, nes programos kūrimo metu nereikia kompiliuoti ir saistyti. Interpretatorius gali būti naudojamas interaktyviai, todėl jūs galite lengvai eksperimentuoti su įvairiomis kalbos galimybėmis, rašyti programas pasibandymui arba testuoti funkcijas programuodami iš apačios viršun. Tai taip pat tiesiog patogus skaičiuotuvas.

Python’as leidžia rašyti programas kompaktiškai ir skaitomai. Programos parašytos Python’u dažniausiasi yra trumpesnės negu ekvivalenčios programos parašytos C, C++ arba Java dėl kelių priežasčių:

  • aukšto lygio duomenų tipai leidžia išreikšti sudėtingas operacijas paprastais sakiniais;

  • sakinių grupavimas atliekamas stumdant tekstą užuot naudojus pradžios ir pabaigos skliaustelius;

  • kintamųjų ar argumentų nereikia deklaruoti.

Python’as yra išplečiamas: jeigu jūs mokate programuoti C tada labai paprasta pridėti naujas funkcijas ar modulius į interpretatorių. Tai gali praversti norint atlikti operacijas maksimaliu greičiu arba susaistyti Python’o programas su bibliotekomis, kurias turime tik sukompiliuotame formate (pvz.: tiekėjui specifines grafines bibioletekas). Jeigu jums reikia, jūs galite susieti Python’o interpretatorių su programa parašyta C ir naudoti jį kaip praplėtimų arba komandinę kalbą tai programai.

Tarp kitko, programa yra pavadinta pagal BBC laidą „Monty Python’s Flying Circus“ ir neturi nieko bendro su reptilijomis. Nuorodos į Monty Python ištraukas dokumentacijoje yra ne tik leidžiamos, bet ir skatinamos!

Dabar, kai jūs jau esate susižavėjęs Python’u, jūs norite jį panagrinėti detaliau. Kadangi geriausias būdas išmokti kalbą yra ją naudoti, vadovėlis kviečia jus žaisti su Python’o interpretatoriumi beskaitant.

Kitoje dalyje paaiškinta, kaip naudotis interpretatoriumi. Tai nėra labai įdomi informacija, bet būtina norint išbandyti vėliau pateiktus pavyzdžius.

Likęs vadovėlis supažindina su įvairiomis Python kalbos savybėmis ir sistema per pavyzdžius. Pradedama nuo paprastų reiškinių, sakinių ir duomenų struktūrų, vėliau paaiškinamos funkcijos ir moduliai, ir galiausia paliečiami pažangesnės koncepsijos kaip kad išimtys ir naudotojo apibrėžtos klasės.